مدت زمان پخت :

- دو ساعت

سرو برای :

- 4 نفر

مواد لازم :

- برنج 2 لیوان
- تخم‌مرغ 2 عدد
- زرشک 1/2 پیمانه
- ماست چکیده 1/2 پیمانه
- کره 2 قاشق غذاخوری
- روغن 1/4 لیوان
- زعفران دم کرده 4 قاشق‌غذاخوری
- نمک و فلفل به مقدار لازم
- برای مرغ:
سینه مرغ 1 عدد
پیاز 2 عدد
نمک، زردچوبه و فلفل به مقدار کافی
زعفران دم کرده 1 قاشق غذاخوری
روغن برای سرخ کردن

ته چین یکی از خاص ترین و شیک ترین غذاهای ایرانی است که همه ویژگی های منحصر به فرد غذاهای ایرانی را در خودش دارد: رنگ زیبا و عطر فوق العاده زعفران، زرشک های یاقوتی قرمز رنگ و از همه مهمتر ته دیگ برشته و عالی! تهیه ته چین کار نسبتاً ساده ای است اما درست کردن ته چین بدون عیب و ایراد نیاز به یک دستور پخت بدون نقص هم دارد. این دستور تهیه دقیق و ریز به ریز ته چین به هر کسی این امکان را خواهد داد که یک ته چین خوشمزه و زیبا درست کند، حتی کسانی که تجربه کمی در آشپزی دارند. پس همین حالا دست به کار شوید و مواد لازم برای ته چین را آماده کنید.

 

گرچه ته چین این روزها به شکل های مختلفی از ته چین ساده و ته چین قالبی گرفته تا ته چین بادمجان درست میشود، معروفترین نوع آن ته چین مرغ است. برای درست کردن ته چین علاوه بر برنج و مرغ نیاز به تخم مرغ، ماست و زعفران هست. اگر به جز روغن از کره هم استفاده کنید ته چین شما خیلی خوشمزه تر خواهد شد. نکته مهمی که باعث می شود ته چین شما شکل خودش را حفظ کند و از هم نپاشد نسبت ماست و تخم مرغ در غذاست. اگر ماست زیاد باشد ته چین فرمش را حفظ نمیکند و اگر تخم مرغ زیاد باشد، غذای شما عطر خوبی پیدا نمیکند و بوی تخم مرغ میگیرد. البته کار ماست و زعفران این است که بوی تخم مرغ را در تهچین از بین ببرد ولی این نسبت ها باید حتماً به درستی رعایت شوند.

 

دستور پخت ته چین مرغ:

مرحله اول:

زرشک ها را از ۱ ساعت در آب خیس کنید. برنج را با چند لیوان آب و مقداری نمک داخل قابلمه و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد سپس با آب ولرم آبکشی کنید ( برنج را زمانی آبکشی کنید که وقتی دانه برنج را میان دو انگشت میفشارید اطراف آن نرم و مغز آن کمی خام باشد).

 

مرحله دوم:

برای پخت مرغ، اول دو عدد پیاز کوچک یا یک پیاز بزرگ را چهار قاچ کنید. حال مرغ را همراه با پیاز، ۱ لیوان آب، نمک، فلفل  و زردچوبه با حرارت ملایم بپزید تا آب ان تمام شود (در قابلمه را بگذارید تا مرغ خوب بپزد). پس از پخت مرغ را تکه تکه کنید. یک قاشق زعفران دم کرده روی تکه های مرغ بریزید و آنها را زیر و رو کنید. برای طعم بهتر ته چین، میتوانید در این مرحله مرغ ها را با کمی روغن تفت بدهید.

 

مرحله سوم:

برنج های آبکش شده را دو قسمت کنید؛ یک قسمت از برنج را با تخم مرغ ها ، ماست چکیده ، ۲ قاشق غذاخوری زعفران دم کرده و روغن خوب مخلوط کنید و یک قسمت دیگر برنج را با ۲ قاشق غذاخوری زعفران دم کرده ، کمی نمک و نصف دیگر روغن مخلوط نمائید.

 

مرحله چهارم:

دیواره های قابلمه را چرب کنید. نصف برنج های تخم مرغی را درون آن بریزید و با کفگیر خوب فشار دهید تا مواد خوب فشرده شوند. لایه‌ای از مرغ‌های تکه شده بریزید، بقیه برنج های تخم مرغی را روی لایه قبلی گذاشته و مجدداً با کفگیر فشار دهید تا مواد منسجم شوند. روی لایه بعدی بقیه تکه های مرغ و زرشک سرخ شده را بریزید. سپس برنج زعفرانی را روی مرغ ها بریزید و خوب فشار دهید ؛ کره را داغ کنید و روی برنج ها بریزید ، قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید ، بسته به شعله بین ۱ – ۲ ساعت برای اماده شدن ته چین زمان مورد نیاز است.

 

مرحله پنجم

زرشک خیس خورده را یکی دو دقیقه تفت بدهید. دقت کنید که اصل تهچین به ته دیگ آن میباشد. پس از آماده شدن غذا را در ظرف برگردانید. روی ته چین را با زرشک سرخ شده، خلال بادام و پسته تزئین کنید و سرو نمایید.