مدت زمان پخت :

- 30 دقیقه

سرو برای :

- 8 الی 12 نفر

مواد لازم :

- یک عدد کدو حلوایی : ۳.۵ کیلوگرمی
- ۱ پیاز خرد شده
- ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون
- ۳ حبه سیر
- ۱۵۰ گرم کرنبری خشک
- ۱ قاشق چایخوری زنجبیل خرد شده
- ۱ قاشق چای خوری نمک و فلفل
مقداری زعفران
- ۴۰۰ گرم برنج
- ۱ لیتر آب مرغ در صورت نبود آب گرم را با قرص عصاره سبزیجات یا مرغ طعم دار کنید.
- یک عدد نارنگی

* برای سس گوجه زنجبیلی
- یک عدد پیاز پوست کنده و نصف شده
- ۲ حبه سیر پوست کنده شده
- ۱ قاشق چایخوری زنجبیل رنده شده
- ۱۵ گرم کره
- ۷۰۰ گرم سس قرمز
- ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون
- ۵۰۰ میلی لیتر آب
- ۱ قاشق چای خوری شکر
- مقداری نمک و فلفل

جذابیت دلمه کدو حلوایی با سس گوجه و زنجبیل در این است که نیازی به خوراکی های جداگانه به عنوان دورچین ندارد. درون کدوحلوایی با برنج پر می شود و دیگر نیازی به سیب زمینی نیست و با سس هیجان انگیز زنجبیلی یک غذای خوشمزه و پر خاصیت است.

 

دستور پخت دلمه کدو حلوایی با سس گوجه و زنجبیل :

فر را به دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد برسانید، قسمت کلاهک بالای کدو حلوایی را ببرید و جدا کنید و تخم ها و رشته های داخلش را خارج کنید، کلاهک را نگه دارید که به عنوان در از آن استفاده خواهید کرد.

درون یک قابلمه در دار بزرگ پیازها را تفت دهید تا نرم شوند، سپس دو حبه سیر خرد شده را اضافه کنید، کرنبری، ادویه و پوست نارنگی را رنده کنید و به آنها اضافه کنید. برنج را هم اضافه کنید و کمی تفت دهید تا براق شود، آب مرغ را اضافه کنید و اجازه دهید تا جوش بیاید، پس از اینکه به جوش آمد و آبش را کشید درب قابلمه را بگذارید و شعله زیرش را کم کنید تا ۱۵ دقیقه بپزد.

یک حبه سیر را نصف کنید و به سطح داخلی کدو حلوایی بمالید. کمی نمک هم داخل کدو بریزید. در مرحله پر کردن کدو برنج رطوبت دارد و خشک نیست، برنج را تست کنید و اگر نمک و فلفل لازم داشت اضافه کنید. مواد را به درون کدو منتقل کنید، در کدو را بگذارید و خوب فشار دهید که طی پخت درون فر بالا نیاید. کدو حلوایی را روی فویل دو لایه قرار دهید. حدود ۴ سانتی متر از پایین کدو را با فویل بپوشانید.

کدو را داخل ظرف گودی قرار دهید. و داخل ظرف تا ۲ سانتی متر آب بریزید. کدو را برای مدت دو ساعت درون فر بگذارید. بعد از دو ساعت که پخت از فر خارج کنید و بگذارید چند دقیقه خنک شود.

 

طرز تهیه سس :

پیاز، سیر، زنجبیل تازه را درون غذاساز بریزید و مخلوط کنید. کره را درون تابه گرم کنید تا آب شود. مخلوط پیاز و سیر را به آن اضافه کنید ، روی حرارت کم برای ۱۰ دقیقه تفت دهید و گاهی هم بزنید تا نسوزد. سس قرمز، آب، نمک، شکر و فلفل را اضافه کنید و برای ۱۵ دقیقه حرارت دهید. سس آماده است. تکه های کدو را مثل کیک ببرید، سس را رویش بریزید و نوش جان کنید.

با توجه به اینکه کدو حلوایی بسیار محبوب هست اما بهتر است موقعی که این دلمه را درست می کنید غذای دیگر با کدو حلوایی روی میز نباشد تا دلمه شما بیشتر جلوه کند.