مدت زمان پخت :

- 45 دقیقه

سرو برای :

- 6 نفر

مواد لازم :

- مخلوط انواع قارچ ۶۰۰ گرم
- پیاز ۱عدد بزرگ
- سیر ۳حبه
- جعفری تازه یک دسته کوچک
- اورگانو تازه یا آویشن ۲ ساقه ( در صورت نبود ۱/۴ قاشق چایخوری پودر استفاده شود.)
- روغن زیتون یا کره ۴ قاشق سوپخوری ( در صورت استفاده از کره ۷۵ گرم )
- آب مرغ تازه یا آب سبزیجات ۵ لیتر
- خامه ساده ۷۵ گرم
- نمک به میزان لازم
- فلفل سیاه به میزان لازم
- آرد گندم ۱ قاشق غذاخوری سرخالی
- روغن زیتون اضافی برای سرو و تزئین
- نان چاپاتا ۶ اسلایس

سوپ قارچ با خامه، سوپی کلاسیک خوشمزه دارای عطر و بوی قوی از انواع قارچها است.

سوپ قارچ با خامه را می توان همراه با قارچ سرخ شده و نان چاباتا میل کنید.

با ما همراه باشید تا دستور پخت سوپ قارچ با خامه را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

دستور پخت سوپ قارچ با خامه :

۱ ) قارچ ها را بدون اینکه بشویید، بُرس بزنید و بعد ورقه ورقه خرد کنید، قارچ های خیلی ریز نیازبه خرد کردن ندارند.

۲ ) پیاز را پوست بگیرید و همراه با کرفس اسلایس ( ورقه ای نازک ) باریک، خرد کنید. سیر را خوب له کنید.

۳ ) برگ های جعفری را جدا کرده و و ساتوری خرد کرده و کناری بگذارید. ساقه های آن را در حد ساتوری خرد کنید و برگ های اورگانو را هم جدا کنید.

۴ ) نصف روغن زیتون را با کره در قابلمه ریخته و حرارت زیر قابلمه را متوسط قرار دهید .پیاز و کرفس و سیر و ساقه جعفری خرد شده وبرگ های اورگانو را اضافه کنید. ( درصورت استفاده از اورگانو خشک ۵ دقیقه مانده به آخر طبخ سوپ آنرا اضافه کنید. ) کمی که نرم شد، آرد را اضافه کرده و حدود ۳۰ تا ۴۰ ثانیه تفت دهید تا بوی خامی آرد گرفته شود.

۵ ) در یک تابه جداگانه بقیه روغن را اضافه و قارچ ها را اضافه نمائید و با حرارت بالا قارچ ها را تفت دهید. آب قارچ ها که خشک شد وکمی نرم شدند ۴ – ۳ تا قاشق از قارچ ها را نگه داشته و بقیه را به سبزیجات تفت خورده اضافه کنید. باقی مانده قارچ را خوب سرخ کنید وبرای روی سوپ نگه دارید.

۶ ) آب مرغ یا سبزیجات را همراه با نمک وفلفل اضافه کرده و زیر اجاق را زیاد کرده تا سوپ بجوش آید وبعد حرارت زیر اجاق را خیلی کم کرده و در قابلمه را بگذارید. حدود ۱۵ دقیقه با حرارت کم سوپ بپزد.

۷ ) بعد از این مدت طعم سوپ را تست کرده و نمک و فلفل اش را اندازه بگیرید. درصورت استفاده از اورگانو یا آیشن خشک، حالا می توانید اضافه کنید. سپس سوپ را با گوشت کوب برقی یکدست کنید و کم کم خامه را اضافه کنید و هم بزنید تا خامه نبُرد. چند دقیقه هم که با خامه پخت، اگر روی سوپ کف جمع شده بود، آن را جمع کنید. می توانید سوپ قارچ با خامه را سرو کنید.

۸ ) نان چاپاتا را روی گریل پن با حرارت داغ تست کنید و روی هر کدام ازنانها کمی از قارچ سرخ شده بگذارید. کمی روغن زیتون روی قارچ ها بریزید.

۹ ) سوپ را در کاسه های سرو کشیده و رویش کمی روغن زیتون بکر بریزید و روی آن برگ جعفری ساتوری شده ریخته و تزئین کنید. با نان چاپاتای تست شده در کنار کاسه سوپ سرو کنید.

 

نکات :

  • اگر به آب سبزیجات یا مرغ دسترسی نداشتید یک ونیم عدد قرص سبزیجات یا مرغ را در یک ونیم لیتر پیمانه آب سرد حل کنید وبه سوپ اضافه کنید در این حالت نمک دیگر به سوپ اضافه نکنید که باعث شوری سوپ خواهد شد.
  • اگر سوپ غلیظ بود کمی آب جوش اضافه کنید.

دستور اصلی سوپ قارچ با خامه از سرآشپز معروف انگلیسی جیمی الیور می باشد.