مدت زمان پخت :

- دو ساعت

سرو برای :

- 8 نفر

مواد لازم :

سیر ۱ حبه
پیاز قرمز ۱ عدد متوسط
هویج بزرگ ۲عدد
ساقه کرفس ۲ عدد
کدو سبز بزرگ ۱ عدد
تره فرنگی کوچک ۱ عدد
سیب زمینی بزرگ ۱عدد
لوبیا سفید پخته یا کنسروی ۴۰۰ گرم ( لوبیا خشک ۲۰۰ گرم و پخته شده ۴۰۰ گرم )
روغن زیتون
اورگانو خشک ۲/۱ قاشق چایخوری ( در صورت نبود از آویشن استفاده کنید. )
برگ بو خشک یا تازه ۲عدد
آب سبزیجات تازه ۱ لیتر
سبزیجات فصل مثل کلم سفیدیا برگ چغندر یا اسفناج حدود ۷۰۰ – ۸۰۰ گرم
کنسرو گوجه فرنگی ۲ تا ۴۰۰ گرمی ( یا ۸۰۰ گرم گوجه تازه بدون پوست ) ریز خرد شود.
پاستای شکلی کوچک از هر نوعی ۱۰۰گرم
ریحان تازه ( اختیاری ) نصف دسته کوچک
پنیر پارمسان به میزان لازم

این سوپ سالم، دلچسب وآنقدر خوشمزه و مغذی است که شما تشویق می شوید که همیشه آن را با هر نوع سبزیجات و ماکارونی که در خانه دارید آماده کنید. این سوپ ایتالیایی مناسب روزهای سرد می باشد.

 

دستور پخت سوپ مینسترونه ( سوپ تره بار ایتالیایی )

۱ ) پوست پیاز و سیر را بگیرید و خیلی ریز خرد کنید، پوست هویج را گرفته و به اندازه های ریز خرد کنید وکرفس و کدو سبز را با پوستش خرد کنید. همه سبزیجات را در قابلمه بزرگ سوپ بریزید.

۲ ) سروته تره فرنگی را بگیرید و خوب بشویید سپس آن را به قطعات نیم سانتی خرد کرده و به سبزیجات اضافه کنید.

۳ ) کلم را هم ریز خرد کرده و به سیزیجات اضافه کنید. برگ بو واورگانو را اضافه کرده و با روغن تفت دهید تا کمی نرم شود، حدود ۱۵ دقیقه زمان لازم دارد، هراز چند گاهی سبزیجات را با قاشق بهم بزنید.

۴ ) سیب زمینی را شسته و پوست اش را گرفته و نگینی، خرد کنید. آب کنسرو لوبیا را بیرون ریخته و لوبیا را همراه با سیب زمینی دم دست، کناری بگذارید، وقتی سبزیجات نرم شد سیب زمینی را اضافه کنید ( در صورت استفاده از گوجه تازه، بعد از تفت دادن سیب زمین، گوجه خرد شده را اضاف کنید ،به توضیحاتی که در مورد گوجه تازه داده شده است توجه کنید. ) و کمی تفت دهید و بعد لوبیا را اضافه کنید.

۵ ) گوجه و آب سبزیجات را اضافه کنید، جوش که آمد نمک و فلفل اضافه کرده ودر ظرف را بگذاریدبا حرارت کم سوپ بپزد و سبزیجات کمی نرم شود، ۳۰ دقیقه این مرحله زمان لازم دارد.

۶ ) اگر از گوجه تازه استفاده می کنید، گوجه را شسته یک علامت + را روی آن زده ودر آب جوش بیندازید سپس گوجه ها را در آب سرد قرار دهید و پوست اش را گرفته ریز خرد کنید. بعد از تفت دادن سیب زمینی به سوپ اضافه کنید و کمی تفت دهید. حالا آب سبزیجات را اضافه کنید (در صورت استفاده از گوجه کنسروی نیازی به تفت دادن  گوجه نیست.)

۷ ) اگر از برگ چغندر یا اسفناج استفاده می کنید، آنها را می توانید بعد از اینکه ۳۰ دقیقه سبزیجات پخته شدند استفاده کنید.

۸ ) ماکارونی ها را در کیسه نایلونی قرار دهید و درش را ببندید و بعد لای دستمال یا حوله آشپزخانه قرار دهید ورویش وردنه بکشید تا خردشود. بعد از اینکه ۳۰ دقیقه زمان سبزیجات به پایان رسید به سوپ اضافه کنید. لازم نیست ماکارونی زیاد پخته شود. باید کمی سفت و دندان گیر باشد. آخر سر کمی ریحان خرد شده اضافه کنید. ( ماکارونی را موقعی اضافه کنید که سیب زمینی تقربیا پخته شده باشد و مطمئن هستید که وقتی ماکارونی را اضافه کردید همراه با پخت ماکارونی، سیب زمینی کامل پخته خواهد شد. )

۹ ) اگر دیدید آب سوپ کم است آب جوش اضافه کنید.

۱۰ ) سوپ را در کاسه های سرو ریخته و با یک برش نان سبوس دار و پنیر پارمسان وچند برگ ریحان تزئین کنید.

 

نکات :

  • اگر از لوبیا خشک استفاده می کنید ۲۰۰ گرم لوبیا را از شب قبل خیس کرده و روز بعد بپزید، از هر نوع لوبیای قرمز بجای لوبیا سفید هم می شود استفاده کرد.
  • ماکارونی را می شود درسته هم، در سوپ ریخت. ماکارونی مدل برنجی زر ماکارون به این سوپ شکل زیبایی می دهد.
  • اگر آب سبزیجات در دسترس نداشتید یک عدد قرص سبزیجات را در یک لیتر پیمانه آب سرد حل کنید وبه سوپ اضافه کنید در این حالت نمک دیگر به سوپ اضافه نکنید که باعث شوری سوپ خواهد شد.
  • می توانید به نسبت مساوی از اسفناج، برگ چغندر، کلم سفید و، گل کلم و کلم بروکلی هم استفاده کنید.

دستور اصلی از سرآشپز معروف انگلیسی جیمی الیور