مدت زمان پخت :

- یک ساعت

سرو برای :

- 4 نفر

مواد لازم :

گوشت چرخکرده 200 گرم
برنج 2 پیمانه
پیاز 1 عدد
نمک، فلفل و زردچوبه به مقدار کافی
ماست چکیده 1 قاشق غذاخوری
زعفران دم کرده 2 قاشق غذاخوری
روغن 4 قاشق غذاخوری
سیب زمینی 1 عدد (دلخواه)

اگر دنبال غذایی ساده و مقوی هستید که کمی هم تنوع به برنامه غذایی شما بدهد، کباب لاپلو احتمالاً انتخاب خوبی خواهد بود. اگر پلو با کباب دیگی ازدواج میکرد بدون شک بچه اول آنها کباب لاپلو میشد! تهیه کباب لاپلو خیلی ساده است. گوشت چرخکرده طعمدار شده با پیاز ادویه لایه لایه وسط برنج قرار میگیرد و در حرارت آن پخته میشود. این کباب خوشمزه همراه با گوجه سرخ یا گریل شده و ماست طعمی عالی دارد. سبزی خوردن هم در کنار آن گزینه خوبی است.

این کباب لاپلویی هم میتواند یک غذای دانشجویی ساده باشد و هم غذایی مقوی برای بچه ها. در ادامه مرحله به مرحله طرز تهیه کباب لاپلویی را برای شما خواهیم گفت.

طرز تهیه کباب لاپلو

گوشت چرخکرده را در کاسه ای بریزید. پیاز را رنده و به آن اضافه کنید.

نمک، فلفل و زردچوبه را اضافه کنید و خوب همه مواد را با هم ورز بدهید.

یک قاشق ماست چکیده اضافه کنید و مجدداً هم بزنید. گوشت آماده شده را تا آماده شدن برنج در یخچال قرار دهید تا کمی خودش را بگیرد.

برنج را پس از شست و شو، در یک قابلمه کوچک محتوی آب بریزید و روی شعله قرار دهید. بعد از ۸-۱۰ دقیقه که نیم پز شد (بسته به نوع برنج ممکن است زمان کمتر یا بیشتر هم باشد) آن را آبکش کنید.

کف قابلمه دو قاشق روغن بریزید. زعفران را هم اضافه کنید و قابلمه را روی شعله ملایم بگذارید.

گوشت را از یخچال خارج کنید و آن را به سه یا چهار قسمت مساوی تقسیم کنید. یک لایه برنج کف قابلمه بریزید.

سپس یک قسمت از گوشت را بردارید و به شکل دایره روی برنج پهن کنید، طوری که با دیواره قابلمه فاصله داشته باشد.

دوباره برنج بریزید و این کار را به ترتیب لایه لایه ادامه دهید تا همه برنج ها و گوشت ها مصرف شوند و لایه رویی برنج باشد. روی هر لایه نصف قاشق هم روغن بریزید.

در آخر میتوانید یک عدد سیب زمینی را نازک هم حلقه حلقه کنید و روی برنج بچینید. در قابلمه را ببندید و بگذارید حدود ۱ ساعت روی شعله خیلی کم بماند. بهتر است از شعله پخشکن استفاده کنید.

بعد از این مدت بگذارید کمی خنک شود. سپس کباب لاپلو را در دیس برگردانید. برش بزنید و همراه با گوجه سرخکرده و ماست سرو کنید.

 

نکته:

اگر دوست داشته باشید میتوانید روی هر لایه گوشت مقداری هم سماق بپاشید.