مدت زمان پخت :

- یک ساعت

سرو برای :

- 10 نفر

مواد لازم :

* مواد لازم برای کیک خرمالو :
- کیک کاکائویی اسفنجی یا اسفنجی ساده سفید گرد۲۴ سانتی
- آب پرتقال طبیعی برای خیس کردن کیک
- پودر نارگیل برای تزئین
- پودر پسته برای تزئین
- پسته خردشده برای تزئین
- کرم وانیلی با پنیر خامه ای
- سس خرمالو

* مواد لازم برای کرم وانیل با پنیر خامه ای :
- شیر ۲ پیمانه = ۴۵۰گرم
- شکر ۱ استکان = ۸۰ گرم
- آرد گندم ۱ قاشق غذاخوری
- پنیر خامه ای ۱۰۰ گرم
- وانیل ۴/۱ قاشق چایخوری

* مواد لازم برای سس خرمالو :
- خرمالو رسیده ۴ عدد
- شکر ۱ استکان = ۸۰ گرم
- نشاسته ذرت ۱قاشق غذاخوری

برای پخت کیک با کرم وانیل و سس خرمالو شما به یک کیک کاکائویی یا اسفنجی ساده سفید از قبل آماده شده نیاز دارید ومی توانید خرمالوها را پوره کرده و در فریزر نگه دارید و هر وقت خواستید این کیک خوشمزه را درست کنید. حتی می توانید کیک را از قبل آماده کرده و درفریزر نگه دارید، کیک پخته شده بدون فلینگ تا سه ماه قابل فریز کردن است. در اینجا کیک با اسفنجی ساده درست شده است، این کیک در حقیقت نوعی کیک پنیری محسوب می شود.

 

دستور پخت کیک با کرم وانیل و سس خرمالو :

ابتدا کیک را در ظرف سرو اصلی گذاشته و با آب پرتقال کیک را خیس می کنیم. قالب گرد ترجیحاٌ کمربندی به اندازه کیک دور کیک حلقه کرده و بعد کرم وانیل با پنیر خامه ای را رویش ریخته سپس سس خرمالو را ریخته و با پودر نارگیل و پودر پسته و پسته خردشده طبق شکل تزئین کرده و می گذاریم  کرم کاملاًخنک شود و کیک کامل خودش را بگیرد. بعد از خنک شدن، قالب را به آرامی از دور کیک آزاد می کنیم.

سس های آماده شده را به ترتیب روی کیک می دهیم.

 

طرزتهیه کرم وانیل :

شیر، شکر، وانیل و آرد را دریک قابلمه ریخته و با همزن دستی همزده تا آرد درشیر حل شود وگلوله تویش نباشد . سپس روی اجاق گذاشته و مرتب با همزن دستی همزده تا کرم به غلظت دلخواه برسد. مخلوط را از روی اجاق برداشته، پنیر خامه ای را اضافه کرده و با همزن دستی همزده تا کاملا به خورد کرم تهیه شده برود. رویش را می بندیم و می گذاریم کاملاً در دمای محیط خنک شده و بعد روی کیک می ریزیم برای جلوگیری از رویه بستن کرمها، یک کیسه فریزر را روی کرم می اندازیم.

 

طرز تهیه سس خرمالو :

ابتدا اگر خرمالو هسته داشت، هسته اش را در آورده و بعد خرمالو را با پوست در دستگاه ۳ – ۲ -۱ ریخته و خرمالوها را پوره می کنیم.

خرمالوهای پوره شده را در یک قابلمه ریخته و شکر ونشاسته را اضافه کرده و با همزن دستی همزده تا نشاسته مخلوط شود و بعد قابلمه را روی اجاق با حرارت متوسط گذاشته و مرتب با همزن دستی هم می زنیم تا ته نگیرد وسس به غلظتی مانند کرم وانیل برسد.بعد از خنک شدن، کرم آماده استفاده است.

رنگ سس بعد از خنک شدن، البته رنگ سس بسته به رنگ خرمالو ها هم دارد هر چقدر خوشرنگتر باشند سس شما هم خوشرنگتر خواهدشد.

 

نکته :

کیک را می توان با پودر پسته و نارگیل تزیین کرد.