مدت زمان پخت :

- یک ساعت

سرو برای :

- 4 نفر

مواد لازم :

* مواد لازم برای سالاد :
- ۲ عدد ران مرغ بدون استخوان و پوست یا ۴ عدد فیله ی مرغ
- ۱ پیمانه پاستا / هر شکلی که دوست دارید
- ۱ فلفل دلمه ای رنگی
- ½ پیمانه گوجه گیلاسی
- ۱ عدد خیار ریز شده
- ¼ پیمانه جعفری خرد شده
- ¼ پیمانه پنیر فتا (پنیر سفید ساده)

* مواد لازم برای سس سالاد
- ۱ عدد لیموی بزرگ
- ¼ پیمانه روغن زیتون
- ۳ حبه سیر
- ½ قاشق غذاخوری آویشن
- ½ قاشق چای خوری نمک
- فلفل سیاه تازه خرد شده

سالاد پاستا با مرغ یونانی یکی از غذاهای لذیذ و تازه ای است که به خصوص در فصل تابستان حسابی طرفدار دارد. این سالاد پاستا با سس لیمو و سیر نه تنها بسیار خوشمزه، بلکه خیلی هم سیر کننده است و می تواند غذایی مقوی به عنوان میان وعده سالم برای کودکان باشد.

 

طرز تهیه سس :

نکته : سسی که قرار است درست کنیم هم سس سالاد است هم به عنوان سس مزه دهنده (marinade) که مرغ ها را در آن می خوابانید استفاده می شود.

۱ ) تهیه ی سالاد پاستا با مرغ یونانی را با پوست لیمو (زست) شروع کنید. زست قسمت زرد پوست لیمو است که می توانید با یک رنده ی خیلی ریز کمی از آن را به سالاد پاستا با مرغ ی خود اضافه کنید. این قسمت لیمو خیلی ترش نیست اما بسیار خوش عطر است. بعد از رنده کردن کمی از پوست لیمو، آب آن را در یک کاسه ی کوچک بگیرید و برای سس کنار بگذارید.

۲ ) ۲ حبه سیر را ریز کنید و آن را در کاسه ای کوچک با ¼ پیمانه آب لیموی تازه مخلوط کنید. ¼ پیمانه روغن زیتون، ½ قاشق غذا خوری آویشن، ½ قاشق چای خوری نمک و فلفل سیاه و کمی از پوست لیمو را اضافه کنید و با یک چنگال خوب هم بزنید تا کاملا مخلوط شوند.

 

طرز تهیه سالاد :

۱ ) ران یا فیله های مرغ را در یک کیسه یا ظرفی که در آن بسته می شود بگذارید و نصف سس که حاضر کرده اید به اضافه ی یک حبه سیر رنده شده ی دیگر به آن اضافه کنید. در کیسه یا ظرف را کیپ کنید و مرغ را برای حداقل ۳۰ دقیقه در یخچال بگذارید.

۲ ) در همین حین که مرغ را در سس خوابانده اید، ۱ پیمانه پاستا (در اینجا پاستای صدفی کوچک) را مطابق دستور العمل پشت پاکتش بپزید و آبکش کنید . پاستای آبکش شده را رها کنید تا سرد شود.

۳ ) وقتی ۳۰ دقیقه گذشت، یک ماهیتابه را روی گاز بگذارید تا داغ شود. مرغ های مرینید شده را به آن اضافه کنید. دقت کنید که مرغ ها باید به اندازه ای که به ماهیتابه نچسبد روغن زیتون داشته باشند. در صورتی که اینطور نیست کمی روغن به آن ها اضافه کنید. دو طرف مرغ ها را در حدی که خوب مغز پخت و کمی برشته شود بپزید.

۴ ) در حالی که مرغ ها در حال پخته شدن هستند، بقیه سبزیجات را حاضر کنید. خیار وفلفل دلمه ای را نگینی کنید. گوجه های گیلاسی را از وسط نصف و جعفری ها را خرد نمایید.

۵ ) مرغ ها را از ماهیتابه خارج کرده و پس از چند دقیقه که خنک شدند، آن ها را خرد کنید.

۶ ) سر انجام وقت آن رسیده است که همه چیز سالاد پاستا با مرغ را با هم مخلوط کنید. پاستای پخته شده ی سرد را در یک کاسه بزرگ بریزید. سبزیجات و مرغ ها را به آن اضافه کنید. ¼ پیمانه پنیر فتای خورد شده را روی آن بریزید. آخرین باقی مانده پوست لیمو را روی سالاد پاستای خود بپاشید.

۷ ) سس سالاد پاستا با مرغ را روی آن پخش کنید. سالاد را خوب هم بزنید تا سس به همه جای آن برسد.