مدت زمان پخت :

- دو ساعت

سرو برای :

- 1 ظرف

مواد لازم :

- ۵ کیلو گوجه فرنگی تازه
- ۲۵۰ گرم سیر ورقه شده یا خرد شده
- ۵۰۰ گرم پیاز خرد شده
- ۲۵۰ گرم ریحون همراه با ساقه
- آب ۴ لیوان
- نمک دریا به میزان لازم

در آشپزی فرنگی گوجه فرنگی جایگاه ویژه‌ای دارد، به تبع آن سس گوجه فرنگی یکی از پر کاربردترین ها به حساب می آید. در طبقه بندی سس ها گوجه فرنگی در کنار چهار سس اصلی دیگر مجموعه ای را تشکیل می‌دهند که به سس های مادر معروف هستند. گوجه فرنگی علاوه بر فرانسه در ایتالیا هم جایگاه بسیار خاصی دارد. همانطور که میدانید اکثر غذاهای معروف ایتالیایی از جمله پیتزا و پاستا از این سس به نحو احسن استفاده می کنند. در طول تاریخ بین فرانسوی ها و ایتالیایی ها برسر مخترع این سس نزاع و جدال بوده و هر یک از این کشورها خود را مخترع سس گوجه فرنگی می دانند.

قبل از رسیدن به اصل دستور تهیه سس گوجه باید به چند نکته توجه کنید. نکته اول اینکه قبل از تهیه گوجه باید از مزه آنها مطمئن شویم. هرچه گوجه شیرین تر باشد سس گوجه خوشمزه تری در انتها کار، آماده می شود. پس قبل از شروع به کار گوجه ها را مزه کنید.

نکته دوم اینکه به علت وجود اسید طبیعی داخل گوجه ها توجه داشته باشید که حتماً از ظروفی استفاده کنید که اسید با آنها واکنش نشان ندهد. از استفاده از ظرف های چدنی، استیل، آلومینیومی و روحی خودداری کنید.

نکته سوم، اگر علاقه مند به درست کردن حجم بیشتری از سس گوجه هستید، می توانید این دستور را در حجم بیشتر درست کرده و آن را در شیشه های قابل پلمپ شدن مثل شیشه خیارشور و ترشیجات به شکل اصولی استرلیزه کرد و برای مدت طولانی نگهداری کرد.

 

طرز تهیه سس گوجه فرنگی خانگی تازه

ابتدا باید پوست گوجه ها را بگیریم. این کار را می توان با کمک مشعل های خانگی انجام داد یا با استفاده از  آب جوش. گوجه ها را داخل ظرفی که تحمل حرارت بالا داشته باشد، قرار دهید و پوست خارجی آن را با مشعل بسوزانید.

در این مرحله پوست گوجه‌ها کاملاً سیاه می شود و به صورت کامل از بین می‌رود. اگر از روش آب جوش استفاده می‌کنید گوجه ها را برای مدت ۳۰ ثانیه داخل آب در حال جوش قرار دهید و بلافاصله از آب جوش در آورده و زیر آب سرد بگیرید، سپس پوست آنها را با استفاده از کارد به راحتی جدا کنید. پس از این مرحله گوجه ها را خرد کرده و در ظرفی قرار دهید.

قابلمه متوسطی را روی حرارت متوسط قرار داده و کمی روغن داخل آن ریخته وپیازها را به آن اضافه کنید. مخلوط را کمی تفت دهید تا رنگ سفید پیاز از بین رفته و به بی رنگی برسد در این مرحله سیر را اضافه کرده و کمی نمک به آنها بیافزایید.

پس از حدود ۵ دقیقه که پیاز و سیر نرم شدند تمام گوجه ها را همراه تمام مایعی که در ظرف وجود دارد به همراه ساقه‌های ریحان به قابلمه اضافه می‌کنیم. پس از حدود ۵ دقیقه در حالی که مدام مواد را هم میزنیم آب به آن می افزاییم.

زیر قابلمه را زیاد کرده و اجازه دهید تا کل مخلوط جوش بیاید. سپس زیر آن را کم نموده و هم زدن را ادامه می‌دهیم. در این مرحله باید دقت کنید که اگر مخلوط هر چند وقت یکبار هم نخورد، ته گرفته و میسوزد. مواد را به همین حال روی حرارت بسیار ملایم حدود یک ساعت قرار می دهیم این زمان ممکن است با توجه به اندازه قابلمه متفاوت باشد. روی قابلمه در قرار ندهید. پس از حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت سس گوجه فرنگی خانگی را با توجه به غلظتی که به دست آمده از روی حرارت برمیداریم در این مرحله باید کمی غلیظ شده باشد.

اگر می خواهید که سس گوجه فرنگی خانگی خوشمزه را برای پیتزا استفاده کنید، با کمک گوشت کوب دستی یامیکسر آن را بزنید یک دست شود.

سس گوجه فرنگی خانگی آماده است. نوش جان!