مدت زمان پخت :

- 15 دقیقه

مواد لازم :

کیوی
خرمالو
نارنگی
آناناس
سیب
پرتقال

مدتهاست در آجیل فروشی ها و سوپرمارکت های بزرگ میوه های خشک شده ی خوشمزه و خوشرنگ در طعم های مختلف به صورت بسته بندی شده موجود است، این میوه های خشک شده را چیپس میوه ای میگویند که یکی از تنقلات مغذی و مقوی است که به میز پذیرایی از مهمانان بخصوص در ایام عید و شب یلدا رنگ و بوی خاصی میدهد.

بعضی از خانم های خوش سلیقه چیپس میوه ای را از میوه های تابستانی تهیه کرده و در شب های طولانی پاییز و زمستان به عنوان میان وعده و یا در کنار آجیل و تنقلات سرو می کنند.

چیپس میوه ای را میتوانید در کنار آجیل به عنوان تغذیه سالم و مفید برای ساعاتی که کودکانتان در مدرسه هستند تهیه نمایید تا جایگزین تغذیه های ناسالم باشد.

 

طرز تهیه چیپس میوه ای خوشرنگ

۱ ) ابتدا میوه های تازه و سفت را با چاقو نازک برش میزنیم. موز جز آن دسته از میوه هایی است که نباید برش نازک بزنید زیرا له و خراب می شود.

۲ ) یک سینی بزرگ (مجمع) تهیه کنید. داخلش را با کاغذ روغنی بپوشانید و برش های میوه را با فاصله از هم بچینید.

۳ ) سپس سینی را روی بخاری یا شوفاژ با حرارت کم قرار دهید.

نکته : دقت کنید اگر میزان حرارت بخاری زیاد باشد میوه ها به کاغذ چسبیده و رنگشان تیره میشود.

۴ ) به مدت یک روز سینی را برای خشک شدن کامل میوه ها روی بخاری قرار دهید و هر دو ساعت یکبار میوه ها را برعکس نمایید تا کاملا خشک شود.

اگر دوست دارید چیپس میوه ای پرتقال را هم شامل شود برای جلوگیری از تلخ نشدن پرتقال مراحل زیر را لحاظ نمایید :

۱ ) ابتدا یک لیوان شکر به همراه یک لیوان آب و یک قاشق غذاخوری آبلیمو ترکیب نمایید و سپس روی حرارت بگذارید تا جوش آید و قوام یابد. (دقت نمایید که در حد کمی مخلوط به جوش آید نه خیلی زیاد)

۲ ) پرتقال ها را دانه دانه داخل شربت زده سپس هر کدام را آبکش نمایید تا شربت اضافی کاملا گرفته شود و سپس داخل سینی چیده و روی بخاری یا شوفاژ با دمای کم میگذاریم تا خشک شود.

۳ ) این چیپس میوه بسیار سفت است و برای خشک شدن لازم است مدت زمان طولانی روی حرارت باقی بماند.

۴ ) چیپس میوه داخل ظرف در دار در یخچال تا ماهها قابل نگهداری است.

 

نکات :

  • برای خشک کردن میوه ها روی شوفاژ لازم است از فویل روی سینی استفاده نمایید.
  • برای جلوگیری از سیاه شدن سیب ها چاقویی که سیب را با آن برش میزنید به آبلیمو آغشته نمایید.
  • از فر هم میتوانید برای خشک کردن میوه ها استفاده نمایید اما باید فر را روی کمترین دما تنظیم کنید و حدودا سه تا چهار ساعت زمان میبرد تا کاملا خشک شود.
  • میوه ها را میتوانید روی سینی فر یا توری فر بگذارید.
  • برای تهیه چیپس آناناس پیشنهاد می شود از کمپوت آناناس استفاده نمایید چون حلقه های آناناس قطور هستند هر کدام را با چاقو اره ای به دو قسمت نازک برش بزنید.