مدت زمان پخت :

- 15 دقیقه

مواد لازم :

آب گوشت ۱ لیتر
سبزیجات استاک هر کدام ۲ قاشق سوپخوری
پوره گوجه‌فرنگی ۱/۴ پیمانه
جعفری تازه به مقدار لازم
پودر آویشن نصف قاشق چایخوری
برگ بو به مقدار لازم
آرد سفید ۳ قاشق غذاخوری
کره ۵۰ گرم

سس اسپانیول از سس‌های فرانسوی و یکی از پنج سس مادر در آشپزی کلاسیک فرانسوی است. اسپانسول دارای طعم و عطر به شدت قوی می‌باشد و کمتر به طور مستقیم بر روی غذا استفاده می‌شود. برای تهیه این سس نیز می‌بایست صبر و دقت بالایی داشت.

 

دستور تهیه سس اسپانیول

کره را در تابه‌ای مناسب ذوب کنید. سبزیجات استاک (هویچ، پیاز، کرفس) خرد شده را به کره بیافزایید و تفت دهید تا کمی نرم شوند اما سرخ نشوند. آرد را الک کنید و به آهستگی به تابه اضافه کنید. آرد را مداوم هم بزنید تا گوله نشود و نسوزد. کمی که آرد درون تابه به همراه سبزیجات تفت خورد و تغییر رنگ داد، پوره گوجه‌فرنگی را اضافه کنید (نیازی به تفت خوردن پوره گوجه فرنگی نیست).

سپس تمام آب گوشت را اضافه کنید و هم بزنید تا آرد کاملا یکدست شود و بریده بریده در آب گوشت نباشد. حرارت را کم کنید و برگ بو، جعفری و پودر آویشن را اضافه کنید و اجازه دهید به مدت ۱ ساعت آهسته بجوشد و سس غلیظ شود. در این مدت هر چند دقیقه سس را هم بزنید تا ته نگیرد. بعد از گذشت ۱ ساعت حجم آب گوشت کم شده و سس غلیظ و یکدستی بدست می‌آید. اگر سس بسیار غلیظ بود کمی آب گرم به آن اضافه کنید تا دوباره کمی بجوشد. سس را صاف کنید و به همراه غذا میل نمائید.

 

نکات :

♦ در ویدئوی منتشر شده، از استاک قهوه‌ای بجای ترکیب آب گوشت و سبزیجات استاک استفاده شده است. از این روش طبخ نیز می‌توان استفاده نمائید.

♦ از رب گوجه فرنگی بجای پوره گوجه فرنگی نیز استفاده می‌شود.