مدت زمان پخت :

- دو ساعت

سرو برای :

- 8 نفر

مواد لازم :

- قلم گوسفندی : ۷۵۰ گرم
- بلغور برویش ( گندم ) : ۷ پیمانه
- پیاز : ۵ تا ۶ عدد
- لپه: نصف پیمانه
- نمک : به مقدار لازم
- فلفل : یک قاشق چای خوری
- زردچوبه : یک قاشق چای خوری
- روغن : به مقدار لازم
- فلفل چیلی : ۲ عدد

آش برویش یکی از آش های محلی استان کردستان است که در روزهای سرد و برفی زمستان آن را درست می کنند، برای تهیه این آش برخلاف آش های دیگر از ماست و کشک استفاده نمی کنیم، بلکه از بلغور گندم استفاده می کنیم و با قلم پخته می شود. البته منظور از بلغور گندم همان گندم قهوه ای هست که از غلات استان کردستان است. آن را آسیاب می کنند و از تکه های ریز آن برای آش دوغ و از تکه های بزرگتر برای آش برویش استفاده می کنند. آش برویش یکی از خوشمزه ترین و مقوی ترین آش های فصل سرماست که دستور پختش در اینجا آموزش داده شده است.

 

دستور پخت آش برویش :

ابتدا دو عدد پیاز را نگینی خرد کرده و در مقداری روغن می ریزیم و کمی نمک و فلفل و زردچوبه به آن اضافه می کنیم و روی شعله ملایم گاز می گذاریم تا سرخ شود، وقتی کمی سرخ شد قلم گوسفندی را به آن اضافه می کنیم و مقداری تفت می دهیم و مقداری آب روش می ریزیم و در قابلمه را می بندیم. ( آب به مقداری باشد که روی قلم را بپوشاند. ) به مدت یک ساعت می گذاریم تا بپزد، سپس برویش یا همان بلغور گندم را خوب می شوییم و کنار می گذاریم، سپس دو عدد پیاز را نگینی خرد کرده و در یک قابلمه بزگ مقداری روغن می ریزیم.

پیاز را به همراه زردچوبه و فلفل اضافه می کنیم تا کمی سرخ  شود، وقتی پیازها کمی سرخ شدند برویش و لپه را به آن اضافه می کنیم و مقداری تفت می دهیم.  مقداری آب نیز به آن اضافه می کنیم چون این آش باید کمی تند باشد دو عدد فلفل چیلی به آن اضافه کنید و در قابلمه را بذارید تا به جوش آید وقتی به جوش آمد قلم ها را به آن اضافه کنید توجه کنید که حتما آب قلم را نیز اضافه کنید.

در قابلمه را ببندید، تا  به مدت دو ساعت کاملا مغز پخت شود. توجه کنید که حرارت اجاق باید ملایم باشد، وقتی آش کامل رقیق شد شعله اجاق را خاموش کنید، چند عدد پیاز را خلالی خرد کنید و در مقداری روغن بریزید و سرخ کنید تا رنگ آن طلایی شود.

از این پیاز داغ برای تزئین آش استفاده می کنیم. آش برویش را در ظرف مورد نظرتان بریزید و با مقداری پیاز داغ آن را تزیین کنید.

 

نکته :

آش برویش با قلم پخته می شود، از آنجایی که  قلم  چرب است توجه کنید که زیاد از روغن استفاده نکنید.

در صورت تمایل می توانید از رشته هم استفاده کنید. در آخرین مرحله زمانی که آش رقیق شد مقداری رشته به آن اضافه کنید و به مدت ۱۰ دقیقه بگذارید تا بپزد.

می توانید به جای قلم از گوشت قرمز استفاده کنید. اگر از گوشت قرمز استفاده کردید، گوشت را به تکه های کوچک برش دهید و در پیازداغ سرخ کنید تا رنگ گوشت تغییر کند و تقریبا قهوه ای شود، سپس مقداری آب روی آن بریزید. ( آب به مقداری باشد که روی گوشت را بپوشاند.) و به مدت یک ساعت در زودپز قرار دهید تا بپزد، سپس طبق روش بالا ادامه دهید.