مدت زمان پخت :

- 30 دقیقه

سرو برای :

- 4 نفر

مواد لازم :

- کره ۲ -۱ قاشق سوپ خوری
- نان تست دلخواه ۸ عدد یا نان باگت دلخواه سایز کوچک ۴ عدد
- ساقه کرفس ۲ عدد ریز خرد شود
- سس مایونز ۴/۱ پیمانه
- لوبیا سفید پخته یا کنسروی ۴۵۰ گرم یا خشک ۲ پیمانه
- پنیر چدار رنده شده ۲/۱ پیمانه یا هر پنیر دلخواهی که قابلیت آب شدن در اثر گریل را داشته باشد.
- گوجه فرنگی ورقه ای خرد شده ۲ – ۳ عدد یا هر گوجه فرنگی دلخواه
- برگ اسفناج تازه ۱ پیمانه
- نمک ۱ پینچ
- پودر فلفل سیاه ۸/۱ قاشق چایخوری

اضافه کردن پنیر چدار که در اثر حرارت آب می شود به همراه برگ های تازه اسفناج و گوجه، باعث می شود که لوبیا سفید از یک غذای ساده و معمولی به یک ساندویچ شگفت انگیز با طعم رویایی و فراموش نشدنی تبدیل شود.این غذا مناسب برای انواع مهمانی های کوچک، جشن تولدها و ظرف غذای مدرسه بچه هاست.

 

دستور پخت ساندویچ لوبیا سفید با پنیرچدار و اسفناج :

اگر از لوبیای خشک استفاده می کنید از شب قبل آن را پاک کرده و چندین بار بشویید تا خاک اش برود و بعد با آب ولرم خیس کرده و چندین بار در فاصله ۲۴ ساعت، آب آنرا عوض کنید. روز بعد بگذارید کامل بپزد و وقتی پخت در آبکش ریخته و بگذارید آب اضافی آن کاملاً برود.

اگر از لوبیای کنسروی استفاده می کنید، آنرا در آبکش ریخته و رویش آب ولرم بگیرید تا نمک اضافی اش برود.

کره را به دمای محیط برسانید تا نرم شود و قابل کشیدن و مالیدن روی نان ها باشد. هر دو طرف نان ها را کره مالیده وکناری دم دست بگذارید.

اسفناج ها را خوب شسته و خشک کنید و در یک ظرف کوچک دم دست بگذارید.

ساقه کرفس ها را تمیز کرده، خوب شستشو و خشک کنید .سپس آنها را ریز خرد کنید.

پنیر را رنده کرده و در کاسه آماده داشته باشید.

لوبیاهای پخته شده را در کاسه ای ریخته و آرام با کمک سیب زمینی له کن یا با پشت چنگال خیلی کم آنها را له کنید، نیازی نیست که کامل له شود، اما اگر خودتان دوست داشتید می توانید بیشتر لوبیاها را له کنید.

به لوبیاهای له شده، نمک، فلفل، کرفس و سس مایونز را اضافه کرده و مخلوط کنید.

مخلوط آماده شده را بین ۴ تا ورق از نان های تست تقسیم کرده و رویشان پنیر رنده شده بپاشید. لایه دیگر نان را گذاشته و نان های آماده شده را در ماهی تابه، یا گریل قرار دهید تا هر دو طرف ساندویچ ها تست شود، باید هر دو طرف نان کمی برشته و طلایی رنگ شوند.

شما می توانید این کار را در فر ۱۸۰ درجه سانتی گراد که از قبل گرم شده است هم انجام دهید.

نان های گریل شده را با احتیاط روی تخته چوبی گذاشته و به آرامی و بادقت لایه های نان را باز کنید. گوجه و اسفناج را لای نان قرار دهید و دوباره لایه ها را روی هم بگذارید و سرو کنید. می توانید، از همان اول قبل از گریل شدن اسفناج و گوجه ها را داخل لایه های نان گذاشته و گریل کنید که در این صورت گوجه فرنگی و اسفناج کمی آبکی می شوند و ساندویچ خیلی کم خیس خواهد شد، می توانید از قبل اسفناج کامل ( یعنی اسفنج با برگ و ساقه ) را کمی پخته و آب اضافی اش را گرفته و بگذارید سرد شود. سپس درشت خرد کرده و استفاده کنید، اما استفاده از برگ های اسفناج شکل قشنگ تری به ساندویچ ها می دهد.

 

نکات :

در صورت استفاده از لوبیای کنسروی از انواع مارک های ایرانی موجود در بازار مثل یک ویک، چین چین، مهرام، اروم ا دا، می توانید استفاده می کنید.

شما می توانید از خیارشور باریک خرد شده، یا انواع ترشی های دلخواه هم در این ساندویچ استفاده کنید.

در صورت نبود اسفناج از برگ چغندر بجای اسفناج استفاده کنید. یا برگ های کاهوی رسمی هم جایگزین خیلی خوبی برای این ساندویچ است.

شما می توانید از انواع جوانه ها مثل جوانه ماش یا شبدر به مقدار کمی در این ساندویچ بریزید.