مدت زمان پخت :

- 30 دقیقه

سرو برای :

- 10 نفر

مواد لازم :

آرد : ۴۰۰ گرم
پودر قند : ۳۰۰ گرم
روغن صاف قنادی : ۱۵۰
روغن مایع : ۵۰ گرم
تخم مرغ : دوعدد
ماست : ۱۴۰ گرم
وانیل نصف قاشق چایخوری
آرد برنج : ۵۰ گرم
کشمش پلویی : ۱۵۰ گرم

شیرینی کشمشی یک شیرینی بسیار خوشمزه خشک و ترد و محبوب بین ایرانیان است که میتوان به عنوان وعده عصرانه همراه با چای سرو کرد.

تهیه این شیرینی بسیار آسان و راحت بوده و سطح مهارت زیادی نمیخواهد. فقط باید در مصرف روغن و کشمش دقت زیادی داشته باشید، برای تهیه شیرینی کشمشی حتما باید از روغن صاف استفاده شود چون در بازار روغن ها همه نیمه جامد یا مایع هستند و روغن جامد زیاد در دسترس نیست و به سختی پیدا می شود ولی روغن صاف را در قنادی ها می توانید تهیه کنید و از آن برای تهیه شیرینی های خشک استفاده نمایید. مواد لازم برای تهیه شیرینی کشمشی خوشمزه، آرد، پودر قند، روغن صاف، کشمش، تخم مرغ و آرد برنج است.

 

دستور پخت شیرینی کشمشی

فر را ۲۰ دقیقه قبل در دمای ۱۶۰ درجه سانتی گراد گرم کنید.

پودر قند وروغن مایع وروغن صاف را مخلوط می کنیم وبا همزن خوب هم میزنیم تا کامل مخلوط شوند و مواد حالت سبکی پیدا کند.

سپس تخم مرغ ها را یکی یکی اضافه میکنیم، یعنی اولی را که  اضافه کردیم با همزن خوب میزنیم و سپس دومی را اضافه می کنیم.

ماست را اضافه می کنیم و مدام هم میزنیم.

آرد و آرد برنج را با هم مخلوط والک می کنیم سپس در سه مرحله به مواد اضافه می کنیم و خوب هم میزنیم تا همه مواد صاف و یکدست شوند.

در آخر چند ثانیه با دور کند همزن میزنیم و کشمش را اضافه و مخلوط میکنیم.

کاغذ روغنی را روی سینی فر قرار می دهیم .

مواد را داخل قیف با ماسوره ساده روی سینی با فاصله میریزیم.

سینی را با دمای صدوشصت درجه سانتی گراد به مدت ۲۰ الی ۲۵ دقیقه داخل فر قرار می دهیم.

هروقت زیر شیرینی ها طلایی شد، سینی را از فر خارج می کنیم و اجازه می دهیم تا با دمای محیط کمی سرد شوند سپس کاغذ روغن را از شیرینی ها جدا می کنیم و آنها را روی ظرف دلخواهمان قرار می دهیم.

 

نکته :

برای تهیه شیرینی های خشک مخصوصا شیرینی کشمشی باید از روغن صاف قنادی استفاده کنید، اگر از روغن مایع یا روغن جامد استفاده کنید شیرینی کیفیت و طعم اصلی خود را از دست می دهد. اگر دسترسی به روغن صاف نداشتید می توانید آن را در منزل به راحتی درست کنید.

ابتدا روغن نیمه جامد لادن طلایی را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت کم قرار دهید تا باز شود، لازم نیست که روغن زیاد داغ شود همین که ذوب شد آن را از روی اجاق بردارید و وقتی کامل سرد شد و از حرارت افتاد آن را داخل یک ظرف دربسته بریزید و در یخچال به مدت یک شبانه روز قرار دهید تا روغن کامل خودش را بگیرد و سفت شود. دقت داشته باشید که روغن صاف را حتما باید در یخچال نگه دارید.-

  • میتوانید برای سفید تر شدن نان کشمشی یک سفیده تخم مرغ به مواد اضافه کرد.