مدت زمان پخت :

- دو ساعت

سرو برای :

- 4 نفر

مواد لازم :

- برنج ۲ ونیم تا ۳ پیمانه
- تخم مرغ کامل ۲عدد
- گلاب ۲ تا۳ قاشق غذاخوری
- زعفران آبشده به مقدار کافی
- مرغ پخته به مقدار دلخواه
- زرشک تفت داده ۳ قاشق غذاخوری
- ماست پرچرب ۱ لیوان
- روغن مایع نصف لیوان

ته چین، غذایی پرطرفدار و محبوب برای ما ایرانی ها است. درست کردن ته چین کار خیلی سختی نیست، هرچند درست کردن ته چین مجلسی، تجربه، حوصله و دقت لازم دارد.

 

طرز تهیه ته چین مجلسی :

۱ ) ابتدا برنج را شسته، آب را در قابلمه جوش بیاورید. مقدار لازم نمک اضافه کنید، به اندازه ای که آب کاملا شور باشد. اجازه دهید آب دوباره جوش بیاید. آب برنج را خالی کرده، برنج را به آب و نمک اضافه کنید. برنج در آب جوش باید مدتی قل بزند. این مدت زمان بسته به نوع برنج متفاوت است. (حدود ۱۰ دقیقه) برنج در این حالت زنده است. به این معنی که اگر زیر دندان لمس شود هنوز سفتی دارد. در این زمان برنج را داخل آبکش بریزید.

۲ ) تکه های مرغ را همراه با مقداری نمک و ادویه خوب بپزید. بعد از اینکه مرغها کاملا پخته شدند، تمام استخوان ها را جدا کنید. و در کیسه ای جدا بریزید.

۳ ) زعفران را با مقدار کمی آب گرم حل نمایید. سپس آن را با تخم مرغ، گلاب و نمک مخلوط کنید و خوب هم بزنید. (اضافه کردن زعفران کاملا سلیقه ای است)

۴ ) به مواد تهیه شده نصف لیوان ماست، به همراه روغن مایع اضافه کنید و انقدر هم بزنید که مواد کاملا با هم مخلوط شوند و ترکیب یکدست آماده شود.

۵ ) بعد از انجام این مراحل برنج را نیز به مواد اضافه کنید.

۶ )  کف و دیواره های قابلمه را کره که به دمای اتاق رسیده بمالید. اگر آرد در دسترس دارید دارید، دو قاشق غذاخوری کف قابلمه بریزید، و قابلمه را بچرخاید به طرزی که آرد به همه جای کره مالیده برسد. سپس سریعا قابلمه را پشت رو کنید که آرد اضافی بیرون بریزد. همه این کارها را برای نچسبیدن ته چین انجام میدهیم.

۷ ) نصف ماست باقی مانده را برروی تیکه های مرغ پخته شده بریزید و سپس همراه با زرشک خوب تفت دهید.

۸ ) برنج ماستی را داخل قابلمه بریزید و با پشت قاشق کمی فشرده و سپس صاف کنید.

۹ ) در قابلمه را دمکنی بگذارید. سپس قابلمه را روی حرارت ملایم حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه قرار دهید. برای ملایم شدن شعله می توان از شعله پخش کن استفاده کرد. اجازه دهید برنج خوب بپزد.

 

نکات :

حتما برنج را از قبل، بعد از شستن، به مدت ۲ساعت در آب و نمک خیس کنید.

بهتر است ته چین را در پلوپز یا فر طبخ نمایید.

اگر ظرفی که استفاده میکنید نچسب نباشد ته چین قالبی در نمی آید و از حالت مجلسی خارج می شود.

ته چین مرغ را با سالاد یا ترشی کلم قرمز سرو کنید. نوش جان!