مدت زمان پخت :

- 35 دقیقه

سرو برای :

- 6 نفر

مواد لازم :

پیاز 2 عدد
سیر 2 حبه
برگه زردآلو 50 گرم
نعناع تازه 1 مشت
گوشت بره چرخ شده ی مرغوب 800 گرم
پودر زیره 1 قاشق سوپخوری
فلفل قرمز 1 قاشق چایخوری
آویشن خشک شده 1 قاشق سوپخوری
تخم مرغ 1 عدد
خیار 2 عدد
ماست ساده یا خامه ای 300 گرم
نان لواش یا نان پیتا یا هر نان دیگر جهت سرو 6 عدد
نمک و فلفل سیاه

پیازها را کاملا خرد کرده و سیر را له کنید، برگه های زردآلود و نیمی از نعنا را هم خرد کنید.

گوشت چرخ شده را همراه با پیاز، سیر، برگه زردآلو، نعنا، زیره، پودر فلفل قرمز، آویشن و تخم مرغ به کاسه ی بزرگی بیفزایید. آن را با نصف قاشق چایخوری نمک و فلفل مزه دار کنید.

همه این مواد را با دست مخلوط کنید تا زمانی که ترکیب شوند. اگر بخواهید مزه ی کوفته را بچشید کمی از آن را سرخ کنید و در صورت نیاز چاشنی بیشتری به آن بزنید. با دستان مرطوب، کوفته ها را شکل دهید و ۲۵ تا ۳۰ توپ کوچک به اندازه گردو درست کنید. روی آنها را بپوشانید و حداقل ۳۰ دقیقه یا حتی تا دو روز در یخچال قرار دهید.

جهت تهیه ماست و خیار، ابتدا خیار را پوست گرفته و دانه ها را با قاشق چایخوری خارج کنید. وجود دانه ها سبب آبکی شدن این سس می شود. گوشت خیار را نازک برش زده یا رنده کنید.

خیار را با ماست مخلوط کنید. بقیه ی برگ های نعنا را خرد کنید و در آن بریزید و سپس با نمک و فلفل آن را مزه دار کنید. قبل از پخت، ذغال را بررسی کنید که خوب گر گرفته باشد یا کباب پز را از قبل تا ۲۰۰ درجه ی سانتیگراد گرم کنید. کوفته ها را ۱۰ دقیقه بپزید و آنها را مرتب برگردانید تا هر دو طرف آن طلاییِ تیره شود و مغز آن نیز بپزد. هنگامی که آماده شده کوفته را با ماست و خیار و نان لواش سرو کنید.

 

نکته:

می توانید کوفته ها را در یک ماهیتابه بزرگ قرار دهید و آنها را با کمی روغن کباب کنید. همچنین می توانید آنها را روی قفسه ی پایین فر نیز کباب کنید.