مدت زمان پخت :

- یک ساعت

سرو برای :

- 8 نفر

مواد لازم :

- عدس قرمز “دال” ۲ پیمانه
- بلغور ریز(مخصوص کوفته) ۱ پیمانه
- جعفری خرد شده ۲ دسته کوچک
- پیازچه خرد شده ۴ – ۵ عدد
- آب ۴ ونیم پیمانه
- پیاز ۱ عدد متوسط ریز خرد شده
- رب گوجه فرنگی ۱ قاشق غذا خوری
- رب فلفل دلمه ای ۱ قاشق غذاخوری
- پودر زیره سبز یا سیاه ۱ قاشق چای خوری
- نمک مقداری
- پودر فلفل سیاه تازه آسیاب شده ۴/۱ قاشق چای خوری
- پودر آویشن۱ قاشق چای خوری
- روغن مایع یا زیتون ۲/۱ پیمانه
- پودر فلفل قرمز تند۲/۱ تا ۴/۱ قاشق چایخوری
- کاهو برای سروبه میزان لازم
- لیمو سبز۱ عدد

امروز همراه ما باشید تا دستور پخت کوفته دال عدس و بلغور را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

دستور پخت کوفته دال عدس و بلغور :

عدس را پاک کرده وخوب آن را بشوئید. درقابلمه بریزید و رویش ۴ و نیم پیمانه آب بریزید تا بپزد. عدس را روی شعله ملایم با حرارت کم بگذارید تا کامل پخته شود. قبل از له شدن عدس ها، بلغور شسته شده را اضافه کنید. ( هم نزنید فقط روی عدس پخش کنید. ) در قابلمه را گذاشته و بگذارید  ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خوب دم بکشد. موقعی که بلغور را اضافه کردید زیر اجاق را خاموش کنید. بلغور باید بدون شعله و با حرارت موجود دم بکشند.

یک عدد پیاز را پوست گرفته بعد از شستن، نگینی خرد کنید و با روغن تفت دهید. نباید پیازها سرخ شوند. سپس رب گوجه فرنگی و رب فلفل دلمه ای را اضافه کرده و تفت دهید تا بوی خامی گرفته شود. حالا ادویه های خشک و نمک را اضافه کنید.

دال عدس قرمز و بلغور دم کشیده را در یک کاسه ریخته و مواد تفت داده شده را به آن اضافه کنید. مواد را با هم ورز دهید. این کار را ادامه دهید تا حالت چسبندگی بگیرند. وقتی به این حالت رسید پیازچه و جعفری خرد شده را اضافه کرده و دوباره ورز دهید تا سبزیجات به خورد مواد برود.

از مواد به اندازه کمی بزرگتر از گردو بردارید و با دست فشار دهید و مثل تصویر شکل دهید. کوفته ها را  داخل ظرف سرو بچینید. می توانید کف ظرف برگ های کاهو قرار دهید و با ورقه های لیمو تزئین کنید.

 

نکات :

  • مواد کوفته دال عدس نباید شل و وارفته باشد. اگر شل بود می توانید کمی بلغور، که با کمی آب گرم دم کشیده شده به مواد اضافه کنید. اگر خیلی سفت بود مقداری آب جوش کم کم اضافه کنید.
  • برای کوفته دل عدس، باید بلغور از نوع ریز باشد. اگر از نوع دانه درشت استفاده کردید دقت کنید که دیر دم می کشد.
  • برای درست کردن کوفته عدس از عدس و بلغور مارک سپد، یک ویک و…و همچنین رب های ایرانی مثل چین چین، اروم آدا و…استفاده کنید.
  • درصورت موجود نبودن رب فلفل دلمه ای می توانید از رب چیلی شیرین استفاده کنید.

دستور اصلی کوفته دال عدس و بلغور  از ” اوکتای اوستا ” یکی از سرآشپزهای معروف ترکیه است. او در تلویزیون برنامه های آشپزی اجرا می کند و کتاب های زیادی درباره آشپزی نوشته است، که کتاب  “ساعت چای ”  به زبان فارسی هم ترجمه شده است.