مدت زمان پخت :

- یک ساعت

سرو برای :

- 10 نفر

مواد لازم :

- آرد کیک ۲ و۴/۱ پیمانه
- روغن مایع ۱ پیمانه
- کدو حلوایی پخته شده و بدون آب ۴۲۵ گرم
- شکر سفید ۱ پیمانه
- شکرقهوه ای ۳/۲ پیمانه
- تخم مرغ بزرگ ۴ عدد
- پودرهل ۲/۱ قاشق چایخوری
- پودرزنجبیل ۲/۱ قاشق چایخوری
- نمک ۲/۱ قاشق چایخوری
- دارچین ۲ قاشق چایخوری
- جوش شیرین ۱ قاشق چایخوری
- بکین پودر ۲ قاشق چایخوری
- گردوی خردشده ۳۰گرم
- ماست ساده ۴ قاشق سوپخوری

با آموزش دیگر از آموزش های شیرینی پزی و کیک پزی تی تی خانم در خدمت شما خواهیم بود. اینبار به شما دستور پخت کیک کدو حلوایی را آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 

دستور پخت کیک کدو حلوایی :

دمای فرگازی و برقی بدون فن ۱۸۰درجه سانتیگراد و اگر فر چه برقی، چه گازی فن دار بود ۱۶۰درجه سانتیگراد باشد.

زمان آماده سازی تقربیا ۲۵ دقیقه

زمان مدت پخت ۵۰ دقیقه تا یکساعت

قلب مربع ۲۴ سانتی متری یا گرد با ارتفاع  ۹ سانتی متری  یا قالب گرد میان تهی ۲۴ تا ۲۵ سانتی متری یا از سه تا قالب لوف متوسط استفاده کنید.

کف و ارتفاع قالب را چرب کرده وکاغذ روغنی بیندازید و کناری قرار دهید.

تمام مواد خشک ( آرد، بکین پودر، جوش شیرین، دارچین ،پودر هل و نمک ) را باهم مخلوط کرده و دو بار الک کنید.

کدو حلوایی را به قطعات ده سانتی متری با پوست برش بزنید و در فرگرم شده به مدت ۱۵ دقیقه تا بیست دقیقه بپزید وبعد بگذارید سرد شود. پوستش را کنده و رنده یا پوره کنید و در الک گذاشته تا آب اضافی آن کمی برود و پوره کدو حلوایی کم آب ترشود.

تخم مرغ ها، شکرسفید و شکر قهوه ای را با سرعت متوسط همزن برقی بزنید تا کرمی و پفکی شود و شکرها در تخم مرغ حل شوند. کم کم ماست را اضافه کرده و کمی بزنید در حدی مواد را با ماست مخلوط کنید که ماست در مواد حل شود و دیده نشود.

سرعت هم زن را کم کرده و همانطور که همزن در حال زدن مواد کیک است، روغن مایع و گردو را اضافه کرده و کمی بزنید حالا کدو حلوایی را اضافه کنید. کمی بزنید تا کدو حلوایی با مواد مخلوط شود، در حد مخلوط شدن کافیست.

در آخر همزن را خاموش کرده و مواد خشک آردی را در دویا سه مرحله به مواد اضافه کنید ومواد را با کمک لیسک بصورت دورانی مخلوط کنید تا حجم مایه کیک از بین نرود، برای مخلوط کردن مواد، باید لیسک را از قسمت پایین کاسه به سمت بالا آورده و بصورت دورانی مواد را مخلوط کنید، اگر اینکار را نکنید کیک موقع پختن خوب پف نخواهد کرد و بافت کیک فشرده و بهم چسبیده خواهد شد.

مایه آماده شده را درقالب ریخته و وقالب را در پنجره وسط فرکه از قبل گرم کرده اید، بگذارید.

۳۰ دقیقه اول پخت به هیچ وجه در فر را باز نکنید، این کار باعث می شود پف کیک بخوابد.

بعد از ۴۰ دقیقه کیک را چک کنید اگر دیدید کیک دارد خشک می شود روی کیک یک فویل آلومینیومی به صورت آزاد بیندازید تا رویه کیک بیشتر خشک نشود.

بعد از ۵۰ دقیقه با کمک یک سیخ چوبی یا فلزی نازک پخت کیک را چک کنید برای این کار سیخ را در مرکز کیک فرو کنید. وقتی بیرون آوردید نباید مایه لزج به کیک چسبیده باشد، اگر خرده کیک بیرون آمد و یا تمیز بیرون آمد کیک آماده است در غیر این صورت باید زمان بیشتری در فر بماند.

وقتی کیک را از فر بیرون آوردید، ده دقیقه در قالب خنک شود و بعد آن را از قالب بیرون آورده و روی سینی توری خنک کنید، حداقل باید یک ساعت و نیم خنک شود، اگر کیک را داغ داغ ببرید، خمیر خواهد شد.

 

نکات : 

بسته به نوع فر ممکن است بیشتر از یکساعت هم زمان پخت کیک طول بکشد.

مواد اولیه کیک را حداقل نیم ساعت زودتر از یخچال بیرون آورده و بگذارید به دمای محیط برسد.