مدت زمان پخت :

- یک ساعت

سرو برای :

- 3 نفر

مواد لازم :

* مواد لازم برای تخم مرغ و قارچ :
- پیاز زرد رنگ ۲ عدد متوسط
- قارچ متوسط گرد ۲عدد که بصورت ۴ تکه خرد شود.
- آویشن تازه یا مرزه ۲ شاخه کوچک ( درصورت نبود از ۸/۱ قاشق چایخوری پودر آویشن استفاده شود ).
- شوید تازه ساتوری یک دسته کوچک
- تخم مرغ بزرگ ۲ عدد
- نان با خمیر ترش ۱ عدد ( هر نانی که با خمیر ترش درست شده باشد. )

* مواد لازم برای سالاد سیب و گردو :
- کاهو رسمی سایز کوچک۱ عدد
- پنیر لیقوان یا فتا ۵۰ گرم ( مارک کاله و پگاه انتخاب های خوبی هستند. )
- تخم کدو ۴/۱ پیمانه
- تخم کدو حلوایی ۴/۱ پیمانه ( تخم دو نوع کدو را لازم داریم. )
- گردو خام ۴/۱ پیمانه
- سیب سبز سفت ۱عدد
- آب لیموی تازه ۱ قاشق سوپ خوری
- روغن زیتون ۳ قاشق سوپ خوری
- نمک دریا به میزان لازم
- پودر فلفل سیاه تازه آسیاب شده به میزان لازم

طرز تهیه تخم مرغ و قارچ :

پیازها و لیمو را با پوست روی اجاق یا ذغال کاملاً کباب کنید، مواظب باشید لیمو نترکد. پیازها را کنار بگذارید تا کمی سرد شوند و گرم گرم پوستشان را بکنید.

پیاز پوست کنده را با کمک چاقو از وسط بصورت عمودی برش بزنید. نیازی نیست که به قطع ریشه اش نیست، وجود ریشه کمک می کند که راحت تر پیاز برش بخورد. هر ورق پیاز مثل قایق به عنوان ظرف برای قارچ های تفت داده شده استفاده می شوند.

تابه را داغ کرده و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون ریخته و قارچ ها را در آن تفت دهید. ساقه آویشن تازه و یا مرزه را هم در تابه گذاشته تا به قارچها عطردهند. درصورت استفاده از آویشن خشک شده، آخر سر آویشن را اضافه کنید تا عطر خودش را حفظ کند. کمی نمک و فلفل زده وبعد در لحظه آخر شوید را اضافه کرده و سریع از روی اجاق بر دارید.با این روش رنگ شوید عوض نمی شود. قارچ ها را در قایق های پیاز کبابی بریزید. می توانید از چند ورق پیاز داخل هم و یا از ورقه ای تکی پیاز استفاده کنید.

نان ها را ورقه ای خرد کنید یا از نانهای ورقه ای برش خرده آماده استفاده نمایید.

تخم مرغ ها را دانه دانه هماند نیمرو آماده کنید، طوریکه زرده های تخم مرغ پخش نشوند. کمی نمک و فلفل زده و روی نان های برش خورده در بشقاب سرو کنید.

 

طرز تهیه سالاد :

۱ ) تخم کدوها را در یک کاسه باهم مخلوط کنید. گردوها را با دست خرد کرده و به تخم کدوها اضافه کنید.

۲ ) پنیر را حبه قندی خرد کرده و در ظرفی کنار دست نگه دارید.

۳ ) کاهو را خوب تمیز کرده و برگ های کوچک را جدا کنید. ( کاهوهای قلمی و سایز کوچک برای این کار عالی و شیک می شوند. ) مثل شکل به عنوان ظرف برای سالاد استفاده کنید.

۴) سیب سبز را با پوست از وسط به صورت عمودی نصف کرده و هسته اش  را درآورید. به صورت ورقه ای  به ضخامت۲ میلی متر خرد کرده و برای اینکه سیاه نشود، در کمی آب لیموی تازه و آب سرد قرار دهید. موقع سرو سالاد آنها را خوب خشک کنید و در سالاد استفاده کنید.

 

طرز تهیه سس سالاد :

آب نصف لیموی کبابی شده را بگیرید وحدود یک قاشق غذاخوری از آب لیمو را با سه قاشق غذاخوری روغن زیتون و کمی نمک و پودرفلفل سیاه مخلوط کرده و با همزن دستی بزنید تا سس یکدست شود.

 

طرز سرو سالاد :

در یک بشقاب تخت، دریک طرف  ورقه های پیاز که از قارچ پخته شده پرشده است را قرار دهید و در طرف دیگر یک عدد کاهو قرار داده و داخلش مغزیجات آجیلی مخلوط شده و چند عدد سیب و پنیر قرار داده و رویشان از سس آماده شده بریزید. در طرف دیگر نان  که رویشان تخم مرغ نیمرو شده گذاشته شده است را قرار دهید.

این غذا یکی از صبحانه های معروف، منوی رستوران های ستاره دار آمریکایی است که به همراه تخم مرغ نیمرو شده، پیاز کبابی و سالاد سیب و گردو ترکیب فوق العاده زیبا و خوشمزه ای است.

دستور اصلی از سرآشپز معروف ترکیه ای، آراد تورکمن است که دارای چندین رستوران در ترکیه می باشد. او همچنین آشپز معروف برنامه آشپزی ترکیه در کانال ( tv8 ) ترکیه و همچنین داوربرنامه مسابقه آشپزی معروف ( ver firina tv8 ) ترکیه بوده است.