مدت زمان پخت :

- یک ساعت

سرو برای :

- 1 نفر

مواد لازم :

150 گرم راسته گوساله
1 عدد سیب زمینی
50 گرم لوبیا سبز
40 گرم قارچ
1 حبه سیر
100 گرم خامه صبحانه
0.5 عدد قرص گوشت
25 گرم کره
20 گرم پنیر پراتو
7 میلی لیتر سس اویستر (صدف) ماماسیتا
1 به مقدار لازم نمک
1 به مقدار لازم فلفل سیاه
0.5 شاخه رزماری

این استیک عطر رزماری داره و همراه سس مخصوص خامه‌ای قارچ و ماماسیتا، کنار سیب‌زمینی پنیری و لوبیای سبز تازه، یه وعده دلچسب رو میسازه.

 

طرز تهیه استیک و سیب زمینی پراتو

۱ – مواد اولیه بجز قارچ را بشویید. سیب زمینی را از طول برش دهید. زیر سطح گرد آنرا برش خیلی کوچکی دهید که نیمه سیب زمینی بتواند روی شطح صاف قرار بگیرد. داخل سیب زمینی را خالی کنید طوریکه نیم سانتیمتر از پوست آن باقی و سالم بماند. قرص کوشت، سیر و پنیر پراتو را رنده کنید. سر و ته لوبیا را جدا کنید. پوست و پایه قارچ را جدا کنید و دور بریزید و قارچ را اسلایسی خرد کنید.
۲ – قابلمه ای حاوی آب و نمک را روی حرارت بالا قرار دهید تا بجوش آید. سیب زمینی را در قابلمه بریزید تا پخت آن کامل شود. سپس آن را آبکش کنید. سیب زمینی های پخته شده را کاملا له کنید و با نیمی از قرص گوشت و خامه مخلوط کنید سپس به میزان دلخواه نمک و فلفل به آن اضافه کنید. پوره را دوباره درون قابلمه ، روی حرارت قرار دهید تا به غلظت دلخواهتان برسد ، یک چهارم کره را در صورت دلخواه به پوره سیب زمینی اضافه کنید.
۳ – فر را در دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد قرار دهید. قابلمه ای حاوی آب و نمک را روی حرارت بالا قرار دهید تا بجوش آید. لوبیا را در قابلمه بریزید تا پخت آن کامل شود. سپس آن را آبکش کنید و به مدت ۵ دقیقه درون آب سرد قرار دهید. گوشت را به مفداری نمک و فلفل آغشته کنید و اجازه دهید به همراه برگ رزماری به مدت نیم ساعت استراحت کند.
۴ – پوره سیب زمینی را درون سیب زمینی خالی سده بریزید. اطراف سیب زمینی را با کره آب شده کمی چرب کنید. روی پوره را پنیر رنده شده بریزید و سیب زمینی ها را درون فر قرار دهید تا پنیر روی آن پخته و آب شود.
۵ – تابه گریل را روی حرارت بالا قرار دهید تا داغ شود و کمی کره در تابه آب کنید سپس دو طرف گوشت را به همراه برگ رزماری به میزان دلخواه پخت خودتان در تابه گریل کنید.
۶ – تابه ای را روی حرارت بالا قرار دهید. مقداری کره در تابه آب کنید. سیر را به تابه اضافه کنید و به مدت ۳۰ ثانبه تفت دهید. مراقب باشید که رنگ آن عوض نشود سپس قارچ را اضافه کنید و به مدت ۵-۱۰ دقیقه تفت دهید تا رنگ آن رو به طلایی شود. سپس حرارت را خاموش کنید. باقیمانده قرص گوشت و خامه و سس ماماسیتا را به قارچ اضافه کنید. به میزان دلخواه نمک و فلفل به سس قارچ اضافه کنید. استیک را در کنار سس قارچ، لوبیا پخته و سیب زمینی پراتو سرو کنید.