مدت زمان پخت :

- 15 دقیقه

مواد لازم :

گل کلم سفید
هویج
ساقه کرفس
برگ کرفس خرد شده به مقدار لازم
موسیر
خیار
سیب درختی
به
سیر
فلفل تند
سرکه و نمک به مقدار لازم
پودر زعفران

ترشی مخلوط بدلیل طعم خوشمزه ای که دارد مورد علاقه اکثر خانواده ها می باشد به همین منظور روش تهیه آن را با شما در میان میگذاریم.

طرز تهیه ترشی مخلوط

برای تهیه این ترشی خوشمزه و ساده ابتدا گل کلم سفید، هویج، ساقه کرفس، برگ کرفس خرد شده، موسیر، خیار، سیب درختی، به، سیر، فلفل تند همه را آماده میکنیم و خوب شسته سپس با سلیقه آنها را خرد میکنیم.

همه مواد را روی پارچه ای تمیز پهن کرده تا کاملا آبشان کشیده شود.

وقتی مواد کاملا خشک شد آنها را در ظرف ترشی بگذارید و روی آنها مخلوطی از آب جوشیده ی سردشده، نمک و سرکه که از قبل آماده کرده ایم بریزید.

در ظرف را محکم بسته و در جای خنک و ترجیحا تاریک قرار دهید. (بمدت ۳۰ الی ۴۰ روز)

برای خوشرنگ شدن ترشی از پودر زعفران استفاده میکنیم تا کمی زرد رنگ شود.

 

نکاتی در مورد تهیه ترشی :

هیچ وقت سرکه را به تنهایی برای ترشی استفاده نکنید. حتما مقداری آب جوشیده ی سرد شده را با آن ترکیب کنید، این کار تیزی ترشی را میگیرد. حتی میتوانید از سرکه انگور استفاده نمایید.

برای تهیه ترشی گوجه گیلاسی باید دقت کنید اگر ترشی ها کاملا رسیده باشند، بعد از ترشی انداختن گوجه ها ترک خورده و له می شوند. پیشنهاد میشود از گوجه هایی که مقداری کال هستند استفاده نمایید.

ترشی کلم بنفش را براساس دستور تهیه مادرم درست کردم که خوشرنگ تر و خوشمزه تر شد. معمولا سه کاسه بزرگ سرکه را با یک کاسه آب جوشیده ی سرد شده و ۳ قاشق غذاخوری نمک مخلوط کرده و روی ترشی ها ریختم. این نسبت کلی است ممکن است یک ظرف ترشی به ۶ کاسه سرکه نیاز داشته باشد پس دقت کنید و به همان نسبت آب و نمک را به مواد اضافه نمایید.