مدت زمان پخت :

- یک ساعت

سرو برای :

- 4 نفر

مواد لازم :

* مواد اولیه :
- ۵۰ گرم کره آب شده
- نصف قاشق چای خوری وانیل
- ۲۵۰ گرم آرد
- ۱ قاشق چای خوری بیکینگ پودر
- ۱ لیتر روغن آفتابگردان
- چند تکه نان

* مواد اولیه برای تهیه سس :
- ۲۰۰ گرم شکلات تیره که زیاد تلخ نباشد
- ۱۰۰ میلی لیتر خامه
- ۱۰۰ میلی لیتر شیر
- نصف قاشق چای خوری وانیل
- ۱۰۰ گرم شکر
- ۲ قاشق چایخوری دارچین

آشپزی اسپانیایی با آشپزی ایرانی دارای مشترکات بسیاری است. غذاهای اسپانیایی متنوع و خوشمزه هستند و با ذائقه ایرانی هماهنگ می باشند. این دسر نسبتا آسان است و با سس شکلات سرو می شود. برای آماده کردن این دسر یک ساعت زمان در نظر بگیرید. هر یک “چورروز” churros با سس شکلات ۱۸۵ کیلوکالری انرژی دارد.

 

طرز تهیه :

آب را جوش آورید. کره را آب کنید.

۳۵۰ میلی لیتر آب را به کره آب شده و وانیل اضافه کنید، آرد و بیکینگ پودر را با هم در یک ظرف بزرگ به همرا مقداری نمک هم مخلوط کنید.

وسط این مواد یک گودال ایجاد کنید و مواد مخلوط شده قبلی را داخل این گودی بریزید. به سرعت با یک قاشق چوبی به هم بزنید و کاملا مخلوط کنید تا زمانیکه یک دست شود.

این مواد را پس از مخلوط کردن برای مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به حال خود بگذارید و سس را آماده کنید. تمام مواد لازم برای سس را داخل تابه بریزید تا به آرامی با هم مخلوط و ذوب شوند. گاهی آن ها را هم بزنید تا یک سس لطیف و براق به دست آید. سس را روی حرارت ملایم گرم نگه دارید. ۳/۱ از یک قابلمه را با روغن پر کنید و روغن را داغ کنید.

یک تکه نان را داخل روغن بیاندازید اگر در ۴۵ ثانیه قهوه ای شد مطمئن باشید که روغن داغ شده است. شکر و دارچین را جداگانه با هم مخلوط کنید. سر ستاره ای شکل را به کیسه مخصوص شیرینی پزی نصب کنید. ( عرض ۱.۵ تا ۲ سانتی متر مناسب است. )

خمیر را داخل کیسه بریزید و فشار دهید تا نوارهایی به اندازه انگشت از کیسه خارج شود و مستقیماً داخل روغن داغ بیفتد.

بعد از قهوه ای شدن “چورروز” ها را از روغن خارج کنید و روی دستمال کاغذی بگذارید تا روغنش کشیده شود. روی آنها کمی شکر و دارچین بریزید.

سس را کنار آن ها قرار دهید و خوشمزه ها را داخل سس بزنید و نوش جان کنید!