مدت زمان پخت :

- 45 دقیقه

سرو برای :

- 1 نفر

مواد لازم :

200 گرم فیله گوشت گوساله
1 شاخه رزماری
1 به مقدار لازم نمک
1 گرم موسیر
1 حبه سیر
15 میلی لیتر روغن
3 عدد قارچ
50 گرم خامه صبحانه
50 میلی لیتر شیر
3 عدد برگ بو
0.5 عدد هویج
1 عدد سیب زمینی
120 گرم کلم بروکلی

فیله مینیون با سس قارچ یکی از معروفترین بشقاب های فرانسوی تهیه شده از فیله گوساله به همراه سس خامه و قارچ و دروچین سبزیجات

 

طرز تهیه فیله مینیون و سس قارچ

 

۱ – فیله را به شکل چند دایره، از عرض بُرش بزنید. ¼ از برگهای رزماری را کاملاً ریز خرد کنید و ¼ آنها را به شکل کامل، به همراه مقداری نمک و ۱ قاشق چایخوری فلفل سیاه روی گوشت بریزید و کاملاً بغلتانید تا به رزماری و نمک و فلفل آغشته شود سپس آنها را در ظرف دردار قرار دهید و بگذارید به مدت ۱٫۵ساعت در یخچال بماند تا کاملاً مزه دار شود.سپس گوشت را خارج کنید و بگذارید حدود ۰٫۵ ساعت، بماند تا آب آن کمی تبخیر شود؛
۲ – در طول این مدت سس قارچ را آماده کنید. سیر را کاملاً له کنید در تابه حاوی نیمی از روغن تفت دهید تا بوی آنها به مشام برسد. قارچ را به شکل درشت خُرد و به تابه اضافه کنید و تفت دهید تا آب آن کشیده شود موسیر را اضافه نموده ، سپس خامه و شیر به آن بیافزایید و هم بزنید تا یکدست شود.
۳ – با دست، برگ بوها را بُرش بزنید طوریکه از قسمت آوند کاملاً متصل باشند و تنها عطر خود را آزاد کنند اما خرد نشوند سپس آنها را به تابه شیر و خامه اضافه کنید. بگذارید سُس آنقدر روی حرارت کم بماند تا شیر تبخیر شود و سُس به غلظت دلخواهتان برسد. در آخر برگ بوها را خارج نموده و مقداری نمک و کمی فلفل سیاه به آن اضافه کنید.
۴ – پنج دقیقه پیش از پایان پخت سس، کف تابه گریل را با مقدار بسیار کمی روغن چرب کنید. هویج را سکه ای بُرش بزنید در تابه گریل قرار دهید تا گریل شود. ۴ گُلِ کوچک از بروکلی را نیز در تابه گریل کنید. سیب زمینی را نیز به همراه پوست، به صورت سکه ای بُرش بزنید و در تابه گریل کنید.
۵ – سپس گوشت را نیز به مدت ۳ تا ۴ دقیقه از هر طرف گریل کنید. در هنگام گریل کردن گوشت، چند برگ رزماری را نیز در تابه بریزید تا کاملاً عطر خود را آزاد کنند.
۶ – پس از پخت گوشت، آن را در بشقاب سرو قرار دهید و هویج، بروکلی و سیب زمینی را در اطراف آن بچینید. سس قارچ را روی فیله مینیون بریزید و آن را سرو کنید.