مدت زمان پخت :

- 15 دقیقه

مواد لازم :

1. فوندوی پنیر | Cheese fondue
2. رستی | Rösti
3. بیرچر موسلی | Bircherműesli
4. راکلت | Raclette
5. ریزوتوی زعفران | Saffron risotto
6. برش گوشت | Zurchergeschnetzeltes
7. زاپف | Zopf
8. برنر پلاته | Berner platte

مواد غذایی سوئیس، تحت تأثیر غذاهای فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی قرار دارد، اما هر منطقه از این کشور چیزی از سنت خود را به آن افزوده است.

اکثر غذا‌های سوئیسی بر پایه پنیر و سیب‌زمینی هستند، مواد تشکیل دهنده‌ای که به آسانی در دسترس کشاورزان آلپ قدیمی بوده است. در اینجا بعضی از دلچسب‌ترین غذا‌های کشور سوئیس را به شما معرفی خواهیم کرد؛ مطمئن باشید که در این کشور گرسنه نخواهید ماند. هیچ غذای سوئیسی واقعی وجود ندارد که بتوان در مورد آن صحبت کرد. غذا در سوئیس مخلوط درهم و برهم غذا‌های برتر کشورهای همسایه است که با نسخه‌های سوئیسی تهیه می‌شود که البته کمی خوشمزه‌تر است.

 

۱- فوندوی پنیر | Cheese fondue

فوندوی پنیر وعده غذایی عالی برای سهیم شدن با دوستان است. این غذا از پنیر آب شده و مواد دیگری از قبیل سیر، مقداری آرد ذرت یا نشاسته ذرت و اغلب شربت گیلاس تهیه می شود. فوندوی پنیر در یک ظرف سرامیکی خاص به نام کاکلون (caquelon) سرو می شود که برای ثابت نگه داشتن دمای فوندو، شعله کوچکی زیر آن وجود دارد. تکه های کوچکی از نان را با چنگال بلندی برداشته و آن‌ها را در پنیر داغ غوطه ور کنید (مراقبت باشید نان در فوندو نیفتد). اصطلاح «فوندو» برای توصیف غذاهای دیگری آمده است که در آن ها غذا در قابلمه‌ای از مایع داغ غوطه ور است، از قبیل فوندوی شکلات و … .

 

۲- رستی | Rösti

رستی خوراک سیب زمینی است که با سرخ کردن (و یا گاهی اوقات پخت) برش‌های گرد و مسطحی از سیب زمینی چاشنیدار خام یا نیمه پخته در روغن تهیه می‌شود؛ خارج رتسی ترد و داخلشان نرم است. گاهی اوقات بیکن (گوشت قرمز نمک‌سود شده)، پیاز، پنیر  (و حتی سیب) به مخلوط اضافه می شود. رستی را به عنوان غذایی فرعی به همراه نیمروی تخم مرغ و اسفناج یا گوشت سوسیس (fleischkäse) میل کنید . در اصل این غذا توسط کشاورزان برن به عنوان صبحانه میل می‌شد، اما این روزها در سراسر سوئیس و همچنین جهان می‌توانید از خوردن این غذا لذت ببرید.

 

۳- بیرچر موسلی | Bircherműesli

ممکن است قبلاً موسلی (muesli)  (نوعی صبحانه سوئیسی از غلات و آجیل) را برای صبحانه میل کرده باشید، اما آیا می دانید که موسلی حدود سال ۱۹۰۰ توسط دکتر بنر (Bircher-Benner) با این باور که یک رژیم غذایی از غلات، حبوبات، میوه ها و سبزیجات برای انسان بهتر از یک رژیم سنگین مبتنی بر گوشت است در سوئیس اختراع شد؟ وی بیرچر موسلی (ترکیبی از دانه‌های جو له شده، میوه، آجیل، آب لیمو و شیر تغلیظ شده) را برای بیماران در بیمارستان مسلولین زوریخ تهیه کرد. این صبحانه هنوز هم خورده می‌شود؛ البتهنه تنها در صبحانه بلکه گاهی اوقات در شب!

 

 

۴- راکلت | Raclette

راکلت نام پنیر سوئیسی تهیه شده از شیر گاو (اندکی معطر، کمی شبیه به پنیر سوراخ سوراخ سوئیسی تهیه شده از شیر گاو) است اما نام یک وعده غذایی بسیار محبوب در سراسر این کشور نیز هست. امروز، برش‌های راکلت در تابه‌ها یا گریل‌های راکلت روی میز آب می‌شوند و می‌تواند همراه با سیب زمینی کوچک پخته شده با پوست، سبزیجات، ترشی، پیاز و نان باشد. با استفاده از گریل مدرن راکلت ، پنیر را در یک لایه آب کرده و می توانید آن را روی سبزیجات و گوشت کبابی خراش دهید.

 

۵- ریزوتوی زعفران | Saffron risotto

زعفران در کانتون سوئیس پرورش داده می‌شود و عنصر ضروری غذای سنتی تیچینو (Ticino) است که اغلب با سوسیس (یا گوشت خوک)، چاشنی و نوشیدنی سرو می شود. تیچینو جنوبی‌ترین بخش سوئیس است که مرز مشترکی با مناطق ایتالیایی پیدمونت و لمباردی دارد و یکی از بخش‌هایی است که زبان رسمی آن ایتالیایی است. ریزوتوی زعفران غذای آرامش بخشی است که از برنج ریزوتو تهیه می شود که به آرامی با پیاز، استاک، رشته‌های زعفران و پنیر پخته می‌شود و تهیه آن در خانه آسان است.

 

۶- برش گوشت | Zurchergeschnetzeltes

این غذا به عنوان «برش گوشت به سبک زوریخ» ترجمه می‌شود، اما اگر آن را در منویی در سوئیس ببینید غذایی خواهد بود که با استفاده از قطعات باریک گوشت گوساله و گاهی اوقات جگر گوساله تهیه می‌شود. گوشت گوساله با قارچ، پیاز و کرم پخته می‌شود و معمولاً با رستی (بالا را ببینید)، نودل یا برنج خورده می‌شود. اگر خودتان آن را آماده می‌کنید، می‌توانید گوشت گوساله را با مرغ یا گوشت خوک جایگزین کنید.

 

۷- زاپف | Zopf

انواع زیادی نان در سوئیس وجود دارد، اما یکی از محبوب‌ترین و خوشمزه‌ترین آن‌ها، یک قرص نان سفید و نرم به نام زاپف است. شما به راحتی قادر به تشخیص آن خواهید بود، چون یک قرص نان شبیه گیس باف (کلمه zopf به معنی ‘بهم تابیدن و بافتن’ است)، با پوسته طلایی است و بسیار شبیه به نوعی نان سنتی به نام هالا (challah) می باشد. برخی می‌گویند که ریشه آن از رسم باستانی زنان بیوه است که گیسوان خودشان را کوتاه کرده و با شوهران دفن می‌کردند. خمیر این نان از آرد سفید، شیر، تخم مرغ، کره و مخمر تهیه می‌شود، به صورت گیس باف پیچیده شده و سپس به زرده تخم مرغ آغشته میشود. این نان به طور سنتی در صبح یکشنبه خورده می‌شود.

 

۸- برنر پلاته | Berner platte

اگر گوشت دوست دارید و احساس گرسنگی می‌کنید، شما این غذای ویژه را دوست خواهید داشت. این غذا شامل طیف وسیعی از گوشت و سوسیس است که ممکن است شامل گوشت گاو، ژامبون، بیکن دودی، گوشت گاو دودی، گوشت دنده و استخوان مغزدار باشد؛ کلم رنده‌شده و خوش طعم، سیب زمینی و لوبیای خشک نیز در آن وجود دارد. این غذا در ۵ مارس ۱۷۹۸ تهیه شد، پس از اینکه برنیس ارتش فرانسه را در نویونگ (Neuenegg) شکست داد. به این مناسبت، جشن بزرگی برگزار کردند که همه هر آنچه که تا به حال به دست آورده بود همراه خود آورد، از این رو تنوع گوشت‌های شکاری و غذاهای دیگر وجود داشت.